Choroba alkoholowa zalicza się do kategorii chorób, które są nieuleczalne.

July 8, 2021 0 Comments

Alkoholizm od ładnych już kilku lat uznawany jest za poważną jednostkę chorobową. Możemy bez wahania wpisać go w szeroki wachlarz uzależnień, które jedynie przy pomocy specjalistycznej terapii można przezwyciężyć. Tutaj trzeba podkreślić, iż pokonanie tej choroby nie oznacza jej wyleczenia.

Alkoholizm należy bowiem do tej grupy chorób, które nie są do wyleczenia. Znaczy to, że alkoholikiem jesteś już na całe życie. Rzecz jednak w tym, że twoje życie ma szansę przebiec zupełnie inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Ażeby jednak tak się stało, niezbędna jest fachowa opieka nad uzależnionym. Jeśli ktoś pragnie pokonać alkoholizm, znakomitym miejscem do tego jest fachowa klinika ,w której leczenie posiada rzeczywiście charakter kompleksowy. Pobyt w takim miejscu zapewnia 1-szy a także kluczowy warunek skutecznej terapii – wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora powinna również odbyć detoks. Oczyszczenie organizmu jest konieczne, nie tylko do oceny stanu fizycznego osoby uzależnionej, ale też do uświadomienia jej, jak głęboko choroba zakorzeniła się w jej psychice. Ponieważ de fakto prawdziwa walka o wyjście z uzależnienia toczy się w głowie chorego. I to dlatego właśnie aspekt psychologiczny alkoholizmu jest tak istotny. Klinika leczenie alkoholizmu w każdym przypadku wymaga wielkiego zaangażowania ze strony osoby chorej. Jeśli ktoś nie zamierza się leczyć, jeżeli już nie posiada w sobie chęci do walki, niełatwo oczekiwać dobrych efektów.

Wiedząc o tym doskonale, doktorzy w pierwszej kolejności pracują nad podejściem swoich pacjentów. Tych chorych, którym brakuje motywacji, starają się w pełni zaangażować. Tych jednak, którzy pragną walczyć, odpowiednio wspierają w podtrzymaniu tej determinacji. W momencie gdy czują, że determinacja jest, że pacjent pragnie podjąć walkę, przechodzą dalej. Podczas następnego etapu terapii próbują dotrzeć do źródła problemu. Bo sam alkoholizm nim nie jest. On jest rezultatem. Motyw, który popchnął ich pacjenta do nieumiarkowanego picia, pochodzi z zewnątrz. I to znalezienie jego jest wtedy priorytetowe. Dopiero poznanie przyczyny, pozwala podjąć dalsze kroki. To niewątpliwie wymaga nieco czasu. Lecz powinno się go wygospodarować, żeby nareszcie oswobodzić się od demona w swojej głowie, który doprowadził to tego, że pacjent jest w takim, a nie innym położeniu. A gdy to się uda, można przejść następnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie osoby chorej, jak może sobie radzić w sytuacjach stresujących. Dlaczego? Bo w szczególności w takich momentach powraca chęć sięgnięcia po alkohol. Oprócz tego chory uczy się również odmawiania alkoholu ludziom trzecim oraz radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego mała dawka może wywołać nawrót uzależnienia.

Aspekt psychologiczny leczenia uzależnienia od alkoholu jest bardzo istotny. Można wręcz uznać, iż nie ma skutecznej terapii, bez spotkań z z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, oczywiście potrafi także dać znakomite efekty, ale powinno ono być uzupełnione pracą z psychologiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *