Na msze święte ludzie przychodzą do świątyni całymi rodzinami

September 2, 2021 0 Comments

Msza święta dla wielu praktykujących katolików to bardzo ważne wydarzenie w tygodniu. Msza to także według wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są także różnorodne rodzaje takich mszy. Oprócz mszy, które są w niedzielę, wyróżniamy inne ważne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w których jako praktykujący katolik należy brać udział to przede wszystkim Boże Narodzenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku i Nowy rok to również czas, gdy osoby wierzące spotykają się na mszę świętą do kościoła. Wierzący gromadzą się wtedy w swoich świątyniach na mszy, żeby podziękować Panu Bogu za swoje dotychczasowe życie, różne sukcesy. Msza święta to centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, że jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa, jak i od nas, bo wedle chrześcijańskiej wiary również jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Sama msza święta rozpoczyna się od procesji, o ile jest jakaś specjalna uroczystość. Potem kapłan wykonuje znak krzyża i wierni zgromadzeni w kościele powtarzają ten znak razem z księdzem. Dokładnie tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Kolejnym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do modlitwy. Następnie ksiądz przechodzi do zasadniczej części eucharystii. Jest to dwa czytania, psalm oraz liturgia słowa. Powinniśmy również dodać, że dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu najczęściej ksiądz czyta tylko jedno czytanie. Psalm także nie na każdej mszy jest tak samo śpiewany. W zależności od tego, czy jest okres Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to inne są końcówki danego psalmu. Wówczas w okresie tuż przed Wielkanocą, w Wielkim Poście nie śpiewamy Alleluja. Za to w okresie świąt wigilijnych w kościele w trakcie mszy świętej śpiewa się kolędy. Co mszę kapłan wygłasza też napisane przez siebie kazanie. Kazanie jest tuż po odczytaniu Ewangelii. W każdy dzień kazanie jest inne.

 

Podstawowym punktem każdej mszy jest również komunia. Wówczas wszyscy wierni gromadzą się zazwyczaj pod ołtarzem, ponieważ tam ksiądz rozdaje opłatek. Daje on komunię z kielicha wprost do naszych ust. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek i tam ksiądz albo paru księży w zależności od ilości ludzi, podchodzi oraz rozdają tam komunię. W chrześcijańskiej wierze na msze święte wierni przychodzą do świątyni całą rodziną. Już nawet malutkie dzieci są tam przynoszone, by od najmłodszych lat poznawały swoją kulturę oraz wiarę. Większość tych maluchów jest przygotowywana do przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, który jest ważny dla katolików.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *